Potisk textilu – podrobnosti

Žádný plandavý a široký reklamní textil vhodný leda tak na spaní. Trička, mikiny a další textil, na který tiskneme, je vysoce kvalitní a skvěle padne. Širokou škálu střihů, materiálů a provedení od španělského výrobce Roly si zamilujete.
V eshopu naleznete naše nejprodávanější druhy triček, mikin, polokošil, pracovních oděvů, tašek a batohů.

Pokud máte zájem o jiný druh textilu, stáhněte si prosím katalog, ze kterého Vám rádi jakýkoliv materiál objednáme. Termín dodání na katalogové produkty je standardně 2 pracovní dny (pokud je skladem u dodavatele).

Naše technologie nám umožňuje tisk na textil již od jednoho kusu, aniž by došlo k navýšení ceny za předtiskovou přípravu. Většina potisků lze u nás realizovat do maximální velikosti 35x45cm (velikost plochy tepelného listu).

Flexové fólie

Je technologie tzv. řezané grafiky, kterou se tisknou jednoduché jednobarevné motivy a texty. Motiv se nejprve vyřeže pomocí řezacího plotru na předem vybranou barvu fólie. Po vyřezání se odstraní přebytečná fólie a zůstane pouze motiv, který se za vysoké teploty a tlaku nažehlí na textil.

Digitální tiskový flex

Tisková flexová fólie určená pro přímý potisk a následný tvarový ořez. Tato metoda se liší od běžné flexové fólie tím, že než dojde k vyřezání motivu na plotru, vytiskne se na fólii požadovaný motiv.

Digitální transferový tisk

Je technologie, při které se digitálně potiskne speciální čirá fólie požadovaným motivem a za vysoké teploty a tlaku se opatří lepicí vrstvou, která se přichytí pouze na místech motivu a následně se motiv nažehlí na textil.

Sublimační tisk

Je technologie, při které se za vysoké teploty inkoust „vpije“ (sublimuje) přímo do vláken textilu. Jedná se o technologii, kterou lze použít pouze na polyesterové tkaniny či tkaniny s min. obsahem umělých vláken 60%.

Sítotisk

Je technologie, při které se přes předem vyrobenou šablonu (síto) protlačí barva do textilu. Sítotisk je vhodný pro větší náklad tisku vzhledem k ekonomicky náročnější předtiskové přípravě, které předcházející druhy potisku defacto nemají.

Rádi Vám potiskneme vlastní tričko, mikinu nebo jiný oděv. Je důležité, aby potiskovaný textil odolal vysoké teplotě (dle technologie potisku 100-200°C) a tlaku cca 3 bary. Vzhledem k tomu, že každý druh materiálu je jiný, tak za výsledný potisk vlastního textilu nejsme schopni ručit. Doporučujeme, abyste nám před objednáním donesli jeden vzorový kus na vyzkoušení. Teprve poté, co vyzkoušíme odolnost vůči teplotě a tlaku, jsme schopni přijmout objednávku. Neneseme odpovědnost za možné poškození či znehodnocení testovacího kusu. Pokud chcete mít jistotu a 100% záruku, vyberte si z našeho textilu.

Reklamní potisk textilu je čím dál tím populárnější i u malých a středních podnikatelů, kteří dávají důraz na podporu své značky nejen prostřednictvím polepu auta, brandingu provozny, ale také nošením své značky na sobě. Nejčastěji pro reklamní potisk objednáváte polokošile, trička, mikiny a bundy.

Pro reklamní potisk jednobarevného loga doporučujeme použít flexovou fólii, pro více barevný tisk digitální transferový tisk.

Pokud nevíte, co na Váš reklamní textil potisknout, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

Je technologie tzv. řezané grafiky, kterou se tisknou jednoduché jednobarevné motivy a texty. Motiv se nejprve vyřeže pomocí řezacího plotru na předem vybranou barvu fólie. Po vyřezání se odstraní přebytečná fólie a zůstane pouze motiv. Takto připravená fólie se zažehlí při vysokém tlaku a teplotě na textil. Některé druhy fólií lze také vrstvit a vytvořit tak vícebarevný motiv. Flexové fólie nabízejí širokou škálu odstínů a textur, mezi které patří i metalické barvy, efekt konfet, flitrů a glitrů. Dále pak reflexní, perleťový a fluorescenční potisk.

Výhody
Velkou výhodou je vysoká odolnost vůči poškození a nenáročná předtisková příprava. Skvěle se hodí například na potisk pracovních oděvů v menších počtech, reklamní potisk nebo pro variabilní a personifikovaný potisk. Typickým příkladem je potisk triček, mikin, dresů a jiného textilu jménem nebo číslem. Fólie má výborné krytí a lze ji aplikovat i na hrubší textil, např. fleecové mikiny, nebo montérky. Lze tisknout také plnobarevné motivy – bližší informaci naleznete v sekci Digitální flex tisk níže.

Nevýhody
Může se stát, že na hrubším materiálu fólie okopíruje povrch textilu. Lze potisknout pouze materiál, který je odolný vůči vysoké teplotě a tlaku. Je nutné dodržovat praní na max. 40°C, nepoužívat aviváž, prát naruby a motiv nepřežehlovat. Vzhledem k tomu, že motiv je do fólie vyřezán na plotru a následně se odstraňuje přebytečná fólie, není možné tisknout drobné detaily. U těchto detailů by mohlo dojít k jejich odstranění spolu s přebytečnou fólií či po pár vyprání. Lze vybírat pouze ze vzorníku barev fólií, nelze tisknout přímé barvy Pantone ani výtažkové barvy CMYK.

? Příprava grafiky
Grafika a texty pro potisk flexovými fóliemi musí být převedeny do křivek. Jednotlivé grafické prvky musí mít spojenou ořezovou cestu, aby nedošlo k prořezání skrz jednotlivé motivy. Ideální je, když si před exportem do PDF zkontrolujete, že jsou všechny tvary správně spojeny. V Illustratoru přes panel Zobrazení -> Obrysy (Outlines).

Pokud grafiku k potisku nemáte k dispozici, rádi Vám ji připravíme na míru Vašim požadavkům. Grafické práce je možné objednat v našem eshopu v sekci Grafické práce.

Tisková flexová fólie určená pro přímý potisk a následný tvarový ořez. Tato metoda se liší od běžné flexová fólie tím, že než dojde k vyřezání motivu na plotru, vytiskne se na fólii požadovaný motiv. Po vyřezání a odstranění přebytečné fólie je motiv připraven pro aplikaci na textil. Stejně jako u předchozích typů potisku se motiv fixuje za vysokého tlaku a teploty pomocí tepelného lisu.

 

Výhody
Tisknout lze i složité barevné obrázky a fotografie. Touto technologií lze kromě triček tisknout i na nebavlněné materiály, pracovní montérky, bundy a jiné oblečení. Potisknutý obrázek je pevně zafixovaný a stálobarevný. Ideální pro tisk fotografií a jiných větších motivů.

Nevýhody
Nevýhody jsou obdobné jako u řezané flexové fólie. Je nutné dodržovat praní na max. 40°C, nepoužívat aviváž, prát naruby a motiv nepřežehlovat. Stejně tak není možné tisknout složité detaily, které by se mohly odstranit z podkladové fólie při odstraňování okolního materiálu.

? Příprava grafiky
Příprava grafiky pro tisk je podobná přípravě pro digitální transfer, tedy fotky by měly být ve vysokém rozlišení, texty a další vektorové prvky převedeny do křivek. Hlavním rozdílem je, že v případě požadavku na tvarový ořez musíte vytvořit kolem grafiky ořezovou cestu s několika milimetrovým odstupem od tiskových dat. Pro správný ořez je nutné vytvořit novou libovolnou přímou barvu a pojmenovat ji „CutContour„. Takto vytvořenou barvou obarvíte „tah“, který definuje cestu řezacího plotru po vytištění. Výslednou grafiku exportujte do PDF X-4.

Pokud grafiku k potisku nemáte k dispozici nebo si nejste jisti správným exportem, rádi Vám ji připravíme na míru Vašim požadavkům. Grafické práce je možné objednat v našem eshopu v sekci Grafické práce.

Je technologie, při které se digitálně potiskne speciální čirá fólie požadovaným motivem, za vysoké teploty a tlaku se opatří lepicí vrstvou která se přichytí pouze na místech motivu a následně se motiv nažehlí na textil. Tímto druhem potisku lze vytvořit plnobarevný tisk s přechody, vytvořit fluorescenční a metalický potisk pomocí speciálních fólií.

Výhody
Velkou výhodou je plnobarevný potisk od 1 kusu textilu. Lze potisknout i tmavý textil díky možnosti tisku bílou barvou. Další výhoda digitálního transferu tkví v tom, že je možné tisknout velmi tenké kontury, detaily loga a vícebarevné motivy. Jedná se o kvalitní a velmi sytý potisk vhodný na bavlnu, polyester, nylon i směsi. Potisk jakoukoliv grafikou a fotografiemi.

Nevýhody
Maximální velikost potisku je 277 × 400 mm (formát A3 mínus 1 cm na každé straně). Nedoporučujeme pro velké barevné plochy, které mohou při praní popraskat. Pokud chcete vytisknout např. fotografii přes celý hrudník, využijte k potisku Digitální tisk, ke kterému najdete bližší info výše. Potisk není vhodný na velmi namáhané a pracovní oděvy.

? Příprava grafiky
Grafika a texty pro potisk digitálním transferem je nejlépe připravit ve vektorech (křivkách) a následně uložit do PDF. Texty by měly být také převedeny do křivek. Vzhledem k tomu, že tento druh technologie tiskne také bílou barvou, je nutné myslet na to, že všechny bílé prvky ve Vaší grafice budou také vytištěny. Pokud máte např. logo v JPG, které má kolem sebe bílé pozadí, které nechcete tisknout, je nutné ho nejprve přes funkcni Ořezová cesta (Clipping mask) odstranit.

Pokud grafiku k potisku nemáte k dispozici nebo ji potřebujete upravit pro daný druh tisku, rádi Vám ji připravíme na míru Vašim požadavkům. Grafické práce je možné objednat v našem eshopu v sekci Grafické práce.

Sublimace je speciální metoda potisku textilu 100% polyesteru (nebo směsí o min. obsahu umělých vláken 60%), která přímo obarvuje textilní vlákna. Obrázek je natisknutý sublimační tiskárnou na speciální sublimační papír, který má povrchovou úpravu uzpůsobenou pro sublimaci. Tento papír se přiloží na potiskovaný povrch a při vysoké teplotě a tlaku dojde k potisku produktu. Sublimační tisk se hojně využívá také k potisku dárkových předmětů a hrnků.

 

Výhody
Výhodou sublimace na textil je vysoká odolnost a stálost díky přímého obarvení vláken (potisk není „na povrchu“ jako u digitálního transferového tisku). Možnost potisku všech typů obrázků s přechody a stíny. Výsledný potisk má zářivé barvy. Obrázek je zapuštěný do materiálu produktu, potisk tak nevystupuje na povrch.

Nevýhody
Maximální rozměr pro potisk je A4. Lze použít pouze na bílé polyesterové tkaniny a tkaniny o min. obsahu polyesteru 60% ve směsi.

? Příprava grafiky
Příprava grafiky pro sublimační potisk je velmi jednoduchá. Není v podstatě žádná. Pro potisk lze použít jakýkoliv obrázek v JPG či PDF s rozumným rozlišením.

Pokud grafiku k potisku nemáte k dispozici, rádi Vám ji připravíme na míru Vašim požadavkům. Grafické práce je možné objednat v našem eshopu v sekci Grafické práce.

Sítotisk je nejstarší a nejpoužívanější metodou potisku reklamních textilů i pracovních oděvů. Před potiskem je potřeba připravit šablonu (síto), přes kterou se následně protlačuje barva na textil. Při potisku sítotiskem se na textil nanáší každá barva zvlášť. Pokud máte v motivu například 2 barvy, je potřeba udělat 2 přípravy. Z Vašich dodaných vaktorových dat si připravíme film, který slouží pro přenesení motivu na šablonu. Šablona je rám, na který je napnuta speciální síťovina. Přenos motivu z filmu na šablonu probíhá pomocí osvitu. Místa zakryté filmem zůstanou nevytvrzená a místa, která byla vystavena světlu, ztvrdnou. Poté se tiskový motiv vymyje vodou a po osušení je šablona připravena k použití. Následně se přes šablonu protlačuje stěrkou barva na textil. Jakmile je textil potištěn, je vložen do tepelného tunelu, kde dojde k jeho vysušení a zafixování barev na textilu. Sítotiskem lze tisknout metalické, fluorescenční, svítivé a reflexní barvy. Dále máme k dispozici různé efektové pasty způsobující 3D efekt atp.

Výhody
Výhodou sítotisku je to, že je barva přímo nanesena na textil a je prakticky neodstranitelná. Potisk vydrží desítky praní. Při potisku většího množství textilu stejným motivem je sítotisk nejekonomičtější řešení potisku nejen textilu. Barvy lze nadefinovat dle Pantone vzorníku.

Nevýhody
Při menším množství potiskovaného textilu je cena poměrně vysoká. Prakticky se nevyplatí tisk na 1-20 ks z důvodu náročné předtiskové přípravy. Další nevýhodou je potisk na různé druhy umělých materiálů (montérky, sportovní trička atd.), kde nemusí dojít ke 100% překrytí barvou.

? Příprava grafiky
Sítotisk je poměrně náročný na správnou předtiskovou přípravu, která probíhá ve dvou fázích. První na straně zákazníka (případně grafika) a druhá na naší straně v podobě vytvoření sítotiskové šablony. Aby byl potisk kvalitní, je nutné dodat kvalitní podklady motivu ve křivkách a formátu PDF.

Pokud grafiku k potisku nemáte k dispozici, rádi Vám ji připravíme na míru Vašim požadavkům. Grafické práce je možné objednat v našem eshopu v sekci Grafické práce.

Aby potisk na Vašem textilu co nejdéle vydržel, doporučujeme Vám dodržovat následující pokyny pro údržbu a praní.

  • Perte nejdříve 24 hodin po nažehlení.
  • Veškerý textil perte na 30°C a naruby (pokud není uvedeno u potisku jinak).
  • Textil ihned po vyprání vytáhněte z pračky – nenechávejte jej mokrý společně s ostatním prádlem.
  • Nepoužívejte agresivní prací prášky a nepoužívejte žádnou aviváž.
  • Textil chemicky nečistěte ani nebělte.
  • Nikdy nežehlete textil přes motiv (potisk).
  • Sušení v sušičkách nedoporučujeme.
  • Textil nevystavujte nepřirozenému namáhání a natahování.

Jedině při dodržení pokynů uvedených výše jsme schopni za životnost potisku ručit.

Bohužel ne. Dle odstavce d) § 1837 občanského zákoníku spotřebitel nemůže odstoupit od smlouvy v případě dodávky zboží, které bylo upraveno podle přání spotřebitele. Něco jiného je samozřejmě reklamace, kterou vyřizujeme dle zákona.

Potřebujete potisknout textil?

Kvalitní, dobře padnoucí textil s odolným potiskem a extra rychlým dodáním!

Výrobní technologie:

Potisk reklamního i ostatního textilu u nás vždy probíhá za pomoci vysokého tlaku a teploty v tepelném listu, který tisk do textilu zafixuje a lze ho pak běžně prát. Jedinou výjimkou je sítotisk, který je možné použít i na teplocitlivé materiály, jako je např. netkaná textilie, PP, tyvek a další. K plnobarevnému tisku používáme digitální solventní zařízení Mimaki, digitální transferový tisk s bílým tonerem OKI nebo sublimační tiskárnu Sawgrass.

 

Pokud nemáte konkrétní požadavek na tiskovou technologii pro potisk Vašeho textilu, vybereme ten nejvhodnější dle Vaší grafiky a textilu.

Nenašli jste co jste hledali?

Na stránkách nejsou uvedeny všechny oděvy k potisku. Pouze ty nejprodávanější. Kompletní sortiment textilu naleznete v našem katalogu. Dodání katalogového zboží je 2 dny (pokud je skladem u dodavatele).